Turystyka motocyklowa www.MOTOSTRADA.net - czyli podróże motocyklem i wyprawy motocyklowe
Szukaj w MOTOSTRADZIE:
Mongolia.jpg
START arrow TESTY SPRZĘTU arrow OPONY arrow Gumy do Viadra - test opon enduro
Gumy do Viadra - test opon enduro PDF Drukuj E-mail
Wpisany: Markus Jahn   
12.02.2007.

W motocyklowym światku od dawna nie ma zgody co do tego, czy ciężkie motocykle w rodzaju Hondy Varadero jeszcze zasługują na nazwę enduro. Dyskusja ta rozpoczęta się, gdy na początku lat osiemdziesiątych BMW przedstawiło model GS. W miarę upływu czasu pogląd na to, co to jest turystyczne enduro, zmieniał się. Przed ćwierćwieczem maszyny tego typu wykazywały jeszcze pewną przydatność do jazdy w terenie. Współczesne są od tego o lata świetlne.

Image
99% Hond Varadero porusza się po gorzej lub lepiej utrzymanych nawierzchniach asfaltowych, l nic w tym dziwnego, skoro Viadro waży ponad 250 kg, ma moc 100 KM i masywne owiewki. Jazda trudniejszymi odcinkami (choć do off-roadu bardzo im daleko) najczęściej oznaczają zdobycie przełęczy, na które wcześniej wjechały już tabuny innych motocykli. Oto jeden z powodów, dla których Bridgestone i Michelin zadały sobie trud wyprodukowania swoich sprawdzonych opon turystycznych (odpowiednio: BT 020 i Pilot Road) w rozmiarach 17 i 19 cali. Turyści na pewno zastosują je zamiast profili typowo endurowych. Oczywiście przy założeniu, że opony turystyczne rzeczywiście wykażą lepsze właściwości. Aby to ustalić, przetestowaliśmy też opony Bridgestone BT 020, mimo że nie mają one homologacji dla Hondy Varadero. W końcu chodzi o to, aby w miarę możliwości ułatwić decyzję o zakupie posiadaczom innych podróżnych enduro, korzystających z opon o identycznych rozmiarach i tych samych typów. Dlatego zamiast seryjnych Bridgestone'ów TW 101/152 wersji E, zamontowaliśmy wersję F, stosowaną w Suzuki V-Stromie.

Image
Wszystkie testy odbyty się na tej samej maszynie. Aby ułatwić głębsze pochylenia w tukach, zwiększyliśmy napięcie wstępne sprężyny w amortyzatorze oraz zdemontowaliśmy osłonę silnika. Jak zawsze, oceny dwóch jeźdźców testowych uzupełniały zmierzone dane dotyczące prędkości na zakrętach, opóźnień i przyspieszeń.

Testowi pokonali tyle okrążeń toru, że musieli zauważyć, iż żadna opona nie pozwalała na nienaganną jazdę na wprost na wysokich prędkościach. Nawet na seryjnych Bridgestone TW 101 /152 w specyfikacji E przy przyspieszaniu występowało lekkie wężykowanie. Nie było to nic drama-tycznego, ale jednak... A przecież tę oponę uznaliśmy za punkt odniesienia!

Decydującym czynnikiem na mokrej nawierzchni jest precyzja prowadzenia. Gwarantuje ona, że w krytycznej sytuacji motocykl nie zacznie zachowywać się jak spanikowany koń. Zakręty zacieśniające się lub takie, w które wszedłeś ze zbyt dużą prędkością, wymagają dla utrzymania maszyny na założonym torze przede wszystkim przyczepności przedniej opony. Z tego powodu nie od dziś za bardzo ważny element uznajemy łatwy do opanowania balans przyczepności przód/tył. Wyraźnie lepszą przyczepność powinno mieć przednie koło, ze ślizgającym się tyłem większość motocyklistów jakoś sobie radzi.

Sprawdzianu stopnia zużycia bieżnika nie daliśmy rady przeprowadzić. W czasie naszego katowania kapci, wokół całego Morza Śródziemnego padał śnieg.

TipCiśnienie w terenie

Jeżeli na enduro lub na motocyklu szosowym wybierasz się polatać po szutrach, zmniejsz ciśnienie w oponach. W enduro z dodatkowym mocowaniem opon do obręczy, zwanym szpanerem, wystarcza - w zależności od obciążenia i ukształtowania terenu -1,0 bar z przodu i 1,2 do 1,6 bara z tytu. Duże enduro z oponami bezdętkowymi są mniej czułe na przekręcenie się opony na feldze od opon dętkowych i wytrzymują z przodu i z tyłu ciśnienie 1,3 do 1,5 bara. Takie postępowanie zapewnia na luźnym podłożu nieznacznie większą przyczepność, ale poprawia tłumienie własne opony i właściwości resorujące. Tym samym trudniej o niekontrolowane podskoki i uślizgi opon. Oprócz tego, łagodniej pokonują krawędzie skał i duże kamienie. Uwaga! Gdy po skończonych off-roadowych wygibasach wjedziesz na asfalt, ostrożnie wchodź w zakręty, nie jedź szybciej niż 80 km/h i przy najbliższej okazji zwiększ ciśnienie.

Tekst : Markus Jahn, źródło : MOTOCYKL  nr 7/2005

Komentarze

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się by dodać komenytarz.

Powered by AkoComment 2.0!

Zmieniony ( 13.02.2007. )
 
Poczta
Nie masz nowych wiadomości
Krótki przekaz


Pisać mogą zalogowani
Logowanie
Gościmy ON-line
Odwiedza nas 12 gości
(C) 2019 MOTOSTRADA.net
Joomla! wolnym oprogramowaniem udostępnianym dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.