Turystyka motocyklowa www.MOTOSTRADA.net - czyli podróże motocyklem i wyprawy motocyklowe
Szukaj w MOTOSTRADZIE:
Norway.jpg
START arrow TESTY SPRZĘTU arrow NAWIGACJA arrow Foretrex 101 - przydatne maleństwo
Foretrex 101 - przydatne maleństwo PDF Drukuj E-mail
Wpisany: Mazby   
18.09.2006.

Foretrex 101- przydatne maleństwo

 

 

Image
Należałoby ustalić, co jest odbiornikiem GPS, a co mapą elektroniczną ze wspomaganiem GPS. Jest to o tyle istotne, że urządzenia te oddalają się od siebie, zarówno cenowo, jak i  stopniem komplikacji ich obsługi. Mapa elektroniczna wymaga jedynie włączenia i ewentualnego określenia celu podróży. Obsługa banalna, cena astronomiczna.
Odbiornik GPS to urządzenie nawigacyjne, które wymaga od nas pewnej wiedzy. Wysiłek rekompensuje nam niską ceną.
Od pewnego czasu jestem wierny mojemu Emapowi. Mimo podeszłego wieku, czyli brakiem kolorów na ekranie i komunikatów głosowych, nadal doprowadza mnie do celu. Mapy wczytuję bezpłatnie z popularnych programów komputerowych i wszystko gra.
Kiedy natrafiłem na uczestników rajdu enduro w Rumunii, zauważyłem, że korzystają z malutkich Foretrexów. Na moje pytanie dlaczego nie coś bardziej wyrafinowanego , sam Giovanni Sala mi odpowiedział.
-Nie stać mnie na kasowanie drogich GPSów przy wywrotkach, a i tak nie jedziemy po drogach, to po co mapy – miał dwa takie maleństwa, na wszelki wypadek.
Przejrzałem więc popularne portale handlowe i znalazłem nowiutką 101-kę za połowę ceny sklepowej.

Foretrex 101 to jeden z  najmniejszych odbiorników GPS. Początkowo zaprojektowano go dla biegaczy, jako rozbudowany zegarek Forerunner. Okazał się bardzo udanym gadgetem, więc dodano mu funkcje klasycznego GPS’a, pozostawiając małe wymiary. Tak powstał Foretrex 101. Jego bliźniak 201 różni się jedynie wewnętrznym, niewymienialnym akumulatorem, co stawia 101 z dwoma bateryjkami (lub aku) AAA na bardziej racjonalnej pozycji. Nie jest to bez znaczenia, gdyż nadal urządzenia te mają duży apetyt.  Nie będę się rozpisywał nad parametrami technicznymi 101, są do sprawdzenia na www.garmin.com , ale omówię kilka cech charakterystycznych.
Niską cenę urządzenia już wspomniałem. Mały rozmiar, odporność na wstrząsy i wodoszczelność, bardzo ważne zalety. Super ergonomiczne przyciski i prosta obsługa poszczególnych „stron”. Łatwy i szybki zapis danej pozycji. Dzięki bardzo czułej antenie precyzyjny zapis tracków (śladów). Wyraźne i łatwo przestawialne ekraniki komputera podróżnego (czas do celu, pozycja, V-max, V-średnia itd.).  No i broń absolutna Foretrexa- Route’y (trasy). Po banalnie prostym ustawieniu route’a na komputerze, przelewamy go kabelkiem na 101 i włączamy ekran nawigacji . Jeden z 20 route’ów może już zawierać 125 waypointów (punktów zwrotnych), co daje temu maleństwu nieograniczone możliwości kierowania nami w terenie. Właśnie w terenie  Foretrex 101 jest niezastąpiony. W czasie rajdu, czy spływu rzeką, czy biegu naprzełaj, sprawdza się super.

Po co mi drugi GPS? Przypiąłem go kompletnemu laikowi na rękę, kazałem podać przez komórkę te kilkanaście cyfr za literkami „N” i „E” i zawsze wiedziałem gdzie jest.

Pozdrawiam

Mazby

Komentarze

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze.
Prosze zaloguj się by dodać komenytarz.

Powered by AkoComment 2.0!

Zmieniony ( 12.11.2006. )
 
dalej »

Poczta
Nie masz nowych wiadomości
Krótki przekaz


Pisać mogą zalogowani
Logowanie
Gościmy ON-line
Odwiedza nas 24 gości
(C) 2019 MOTOSTRADA.net
Joomla! wolnym oprogramowaniem udostępnianym dostępnym na warunkach licencji GNU/GPL.